AKTUALNOŚCI:
Potrafię tworzyć - inspirację czerpię z książki "OWWA. Ukraina dla dociekliwych " /21 III 2023

Symbolika obrzędów i tradycji okresu Świąt Wielkanocnych jest bogata. Przy okazji rozmów o naszych rodzimych zwyczajach zaglądamy do dziewiątego tomu serii „Świata dla Dociekliwych”, z którym udajemy się w podróż na Ukrainę. To tam w Kołomyi znajduje się niezwykłe muzeum w kształcie wielkanocnego jaja, czyli Muzeum Pisanek z kolekcją pisanek z całego świata. Żanna Słoniowska autorka książki „Owwa! Ukraina dla dociekliwych ”jest ukraińską prozaiczką, tłumaczką i dziennikarką polskiego pochodzenia. Chociaż w książce pojawiają się akcenty związane z dramatyczną sytuacją tego państwa, autorce udaje się uwypuklić piękno ukraińskich pejzaży. Jeśli chcemy wiedzieć, jak pachną Góry Krymskie, dlaczego Morze Czarne jest czarne, gdzie jest najgłębsza na świecie stacja metra lub ile ważył najcięższy samolot na świecie, z pewnością warto sięgnąć po tę pozycję. Zachęcamy do innych książek z tej serii.
Potrafię tworzyć - inspirację czerpię z książki "Cyrkowcy" /10 III 2023

Wybitna ilustratorka Emmanuelle Houdart stworzyła magiczny świat cyrku w obrazach artystów cyrku: Sióstr Syjamskich, Kolosa, Przepowiadaczki Przyszłości, Kobiety z brodą. Fantastyczne ilustracje bogate w przykuwające uwagę detale, zawieszone gdzieś pomiędzy rzeczywistością a poezją. Pisarka Marie Desplechin każdej postaci wykreowała ciekawy życiorys, obdarzając galerię fizycznie niedoskonałych bohaterów rysem indywidualności. Postacie są dziwne, a zarazem bliskie, losy poruszające. Byliśmy częścią tej samej rodziny, kimś kto różni się od reszty i komu nie zależy specjalnie na tym, by być jak inni. Album i jedocześnie zbiór opowiadań staje się pożywką dla wyobraźni.
Dzieci z Przedszkola w Młodowie z wizytą w Bibliotece/ 02.03.2023

Dzieci z Przedszkola w Młodowie z wizytą w naszej Bibliotece. „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” – życzymy najmłodszym czytelnikom radości i wrażeń w tej nowej podróży po wiedzę.
Potrafię tworzyć - inspirację czerpię z książki Małgorzaty Strzałkowskiej"Dawniej, czyli drzewiej"/24 II 2023

„Czy wiesz, że dawno temu…Czołgi miały długie języki, a czasami pazury? Ludzka ręka miała tylko jeden palec? Na podniebieniach wisiały pająki?”. Nasz język ojczysty zmienia się nieustannie. „Słowa, słowa, słowa…Jedne żyją w naszym języku bardzo długo, nawet przez wieki, choć czasem zmieniają znaczenie. Zamiast nich pojawiają się inne, dotąd nieznane. A jeszcze inne znikają, czyli odchodzą do lamusa…”Poznajemy ciekawostki polszczyzny razem z książkami Małgorzaty Strzałkowskiej. Mierzymy się także z „łamańcami logopedycznymi” Agnieszki Frączek.
Twórczo z książką - ferie w bibliotece 2023 już za nami

Twórczo z książką, czyli baśń słowiańska „Leszy-opiekun puszczy” podczas ferii w naszej Bibliotece. Opowieść o losach dwóch braci żyjących w pradawnej puszczy a także niezwykłej postaci znanej z mitologii słowiańskiej symbolizującej mądrość pokoleń, władcą i panem leśnej Przyrody. Wraz z teatrzykiem kamishibai grupa dzieci uczestniczy w warsztatach szklanej mozaiki…
Gry, zabawy integracyjne oraz spektakl „Anaruk w Grenlandii” w wykonaniu Teatru Profilaktyczno-Edukacyjnego „Blaszany Bębenek” wypełniły czas kolejnego dnia ferii z biblioteką.
„Twórczo z książką” podczas ferii w Bibliotece to także „Bajka o soli”, czyli znana powszechnie baśń europejska. Tekst baśni ze znakomitymi ilustracjami Kingi Rofusz to efekt poszukiwań etnograficznych wybitnego, węgierskiego pisarza Elka Bendeka. W klimacie literatury powstają filcowe torebki ozdabiane akrylami i filcowymi aplikacjami.
Potrafię tworzyć - inspirację czerpię z opowieści kamishibai "Czułość"- 27 I 2023

„Jest to sztuka, którą przekazujemy sobie od zarania dziejów”- rozmawiamy o emocjach, wyrażamy je poprzez ilustracje. Naszym przewodnikiem jest opowieść Antoina Guilloppe „Czułość”. Przekaz ten, w konwencji teatrzyku ilustracji kamishibai porusza, dotyka naszych emocji. Proste słowa zawierają ładunek uczuć: „Padają pieszczotliwe płatki jak tysiące bawełnianych całusów”, „Wiosną subtelne pieszczoty jakby wisiały na włosku”. Ilustracje obrazujące bliskość pomiędzy żywymi istotami zachęcają, by nadać wyraz naszym przeżyciom. Każda plansza-obraz ma swój przewodni kolor, tak jak różne są odcienie naszych odczuć.
Twórczo z książką - ferie w bibliotece 2023

Zapraszamy dzieci na ferie do Biblioteki. Obowiązują wcześniejsze zapisy.
czytaj dalej na temat: Twórczo z książką - ferie w bibliotece 2023 »Potrafię tworzyć - inspirację czerpię z książki "Mój dziadek jest drzewem czereśniowym"/ 13 I 2023

W styczniu spoglądamy w kierunku naszych Babć i Dziadków. O tym, jakim nieocenionym skarbem są dla swoich wnuków, pokazują nam książki „Mój dziadek był drzewem czereśniowym” Angeli Nanetti czy „Niezłe ziółko” Barbary Kosmowskiej. Czas spędzony z dziadkami, pełen uważności, owocuje później pięknymi wspomnieniami: „Tego dnia śniło mi się, że jestem z dziadkiem na drzewie. Byliśmy akrobatami, jak w cyrku. Dziadek zwisał z najwyższej gałęzi głową w dół, a ja wisiałem uczepiony jego rąk”. Wzruszająca książka „Banany z cukru pudru” B.C. Dubus i A. Karkowskiej zabiera nas z kolei w podróż do dzieciństwa naszych pradziadków ukazując ich podczas zabawy na trzepaku, czy łapania żab.
Informacja

Informujemy, że Biblioteka podczas Świąt Bożego Narodzenia będzie zamknięta w dniach: 24 - 26 XII 2022r.
czytaj dalej na temat: Informacja »Potrafię tworzyć - inspirację czerpię z książki Barbary Gawryluk "Moc Amelki"/ 16 XII 2022

Barbara Gawryluk przybliża autentyczną historię małej Amelki, która w kijowskim schronie śpiewa piosenkę „Mam tę moc”. Filmik zamieszczony w sieci stał się symbolem nadziei i oporu wobec tragizmu wojny. Książka niezwykle potrzebna, poruszająca ludzkie serca, ważna szczególnie teraz w czasie adwentu.